יום רביעי, 18 בינואר 2017

פוליש - חוויה קולינריתשתי הסבתות שלי זיכרונן לברכה היו פולניות , מהזן הקשה של הפולניות . רוב הבדיחות והאמירות ממש התאימו להן. אני בטוחה שעכשיו בזמן שאני כותבת שורות אלה הן מתהפכות בקברן אבל ברוח טובה. הן היו מאוד שמחות לקרוא ספר זה – אבל בלי שידעו השכנים .
פוליש -ספר מיוחד בהוצאת המכון הפולני, חוגג את סצנת האוכל יוצאת הדופן בפולין של ימינו. אם אתם מצפים לספר מתכונים – זה לא הספר . יש בו מספר מתכונים אבל העיקר בספר זה הסיפור הכללי של האווירה השמחה והקצב המיוחד על החוויה והסיפורים האישים של האנשים העומדים מאחורי סצנת האוכל.
עשרות משתתפים לקחו חלק בפרויקט, ויצרו יחדיו מעין לקסיקון ומפה מפורטים של אזורי האוכל בפולין, כולל מדריך שימושי של אתרי נופש ואוכל ייחודיים.


אוכל הוא המוקד בספר זה, אך מתגלה בו תמונה רחבה יותר, המורכבת מסיפורים אישיים של יוצרים פולנים וישראלים - אנשי אוכל, אמנים, מעצבים, צלמים, וחוקרים, כאלה שחיים בפולין, אחרים שביקרו בה לראשונה לצורך עבודתם על הספר או שעָבָרה של משפחתם קשור בפולין. כל אחד מספר את הסיפור בדרכו הייחודית והאישית. יש נגיע בספר גם בחלק הקשה והעצוב של העם היהודי בפולין. יש ביטוי ברור לאבדן ואת הגעגוע לעבר שנמחק, עם מבט של תקווה והשלמה.

נראה  שכותבי הספר לקחו על עצמם את התפקיד המאתגר של טיפול ושינוי נקודת המבט הישראלית המקובלת כי האוכל הפולני  דל אפור ומשעמם , לבין המציאות הקולינרית העשירה והמסעירה בפולין העכשווית שלצבעוניות מיוחדות ואושר טעמי גדול. ולטעמי - הצליחו במשימה. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה