יום ראשון, 19 בנובמבר 2017

הדואר בא היום מאוטו האדום ... מהר ומקוון מתמיד !


כל כך הרבה השתנה בממלכת הדואר ובעולם התקשורת מהימים בהם נעמי שמר כתבה את השיר 
על הדואר : 
הדואר בא היום 
באוטו האדום 
ולי נתן 
מכתב קטן 
מכתב עם בול 
הדואר בא גם היום למושב שלנו באוטו אדום אבל זה אולי הדבר היחיד שנותר כמעודכן  בשיר זה – מכתבים ? מי כותב היום מכתבים ( חוץ מדוחות תנועה מהמשטרה ?)  בולים ?  שאלו את ילדכם מה זה בול , הוא ישיב במבט שואל כמו מה זה טלפון ציבורי .

העולם שלנו עובר שינוי מהותי ,אפשר לראות זאת לפי הנתונים בהם רואים את הירידה במספר המכתבים הנשלחים ומולם את העלייה היוצאת דופן במספר החבילות הנשלחות מחו"ל לארץ.
אז דואר ישראל נשאר אדום ועם הסמל של הצבי שרץ מהר אך כל השאר  משתנה ומתקדם כמו שלא האמנתי שיכול להיות. ממש מהפך ומתיחת פנים כללית – בהשקעה של 100 מיליון שקל הושק מרכז הסחר המקוון לחבילות  במודיעין – שהיה בעבר בתל אביב. זהו מרכז המיון  הארצי הפרוס על פני 18 דונם הערוך לקלוט למיין ולפזר מעל ל 100 מליון – כן 100 מיליון חבילות בשנה. מרכז זה הוא מהמתקדמים בעולם וערוך  לקלוט כעשרת אלפים פריטים בשעה ועתיד להחליף את שיטת המיון הידנית שהתבצעה בעבר. שיטת העבודה הייחודית בה מגיע משלוח של חבילות מחו"ל שבעבר היו מטפלים בו במספר נקודות – בירידה מהמטוס – ביטחון  + מכס ואחר כך מיון לערים , אחר כך מיון נוסף ובסוף יציאה לבית הלקוח – האריכה מאוד את זמן הגעת דבר הדואר. היום כל המיון נעשה בפעם אחת במקום אחד – בבית הסחר המקוון במודיעין. שם נוגעים בחבילה פעם אחת – מכס , ביטחון והפנייה ליעד כל זה מרגע נחיתת המטוס ועד להגעה למחוז היעד של החבילה לוקח עד 48 שעות  !


המהירות והייעול במיון החבילות הושג בזכות מערכת קריאת הפריטים הייחודית שהותקנה במקום המספקת פתרון היקפי לסריקה ומיון של מאות אלפי חבילות ודברי דואר המגיעים כל יום.
מבחינתי אין על החוויה של לשבת מול המחשב ולבחור / לנבור / לחטט באתרי קניות בחו"ל ולרכוש מוצרים חשובים ופחות חשובים בשבילי – מפותחן קופסאות מהיר וצבעי מים מיוחדים ועד חולצת רכיבה יפיפייה . 


הכול במחירים נוחים וכל עוד ערך הקניה שלי נמוך מ 75$ אני לא משלמת מכס ומע"מ. האמת הריגוש היותר גדול הוא לעקוב אחרי החבילה שלי שיוצאת בדרך כלל מאיזה עיר קטנה בסין או בטייוואן או השד יודע מאיפה ועושה את דרכה לארץ עד לדואר המרכזי שלנו ואז.... הרגע בו אני פותחת את העטיפה האפורה לרוב מניילון חזק ונהנית ממש מהרכש החדש.
במפגש שהשתתפתי בו במרכז הסחר המקוון אמר מנכ"ל הדואר – דני גולדשטיין ש" אחד האתגרים המרכזיים של הנהלת הדואר בשנתיים האחרונות היה להחזיר את אמון הציבור בדואר ישראל ולפתח מנועי צמיחה חדשים לחברה " לדעתי הדואר אכן עושה הרבה בכיוון והם ממש מצליחים!פתחו שירות זימון תורים לקבלת שירות בבתי הדואר דרך האתר או האפליקציה לנייד מה שאומר שאין יותר צורך לעמוד שעות בתור כדי לקבל חבילה או מכתב רשום.
שרות שליחת מסרונים לנייד של הלקוחות בעת הגעת חבילה . נצפה שב 60%  מהמקרים הגיע הלקוח תוך 3 שעות לקבלת החבילה.
ועוד שיפורים משיפורים של הנגשת הדואר לקהל כמו חבירה עם חברת גט להובלה מהירה של חבילות לבית הלקוח . הוספת מרכזים רבים בהם אנחנו יכולים לאסוף את החבילות שלנו כמו שופרסל תחנות פז ועוד.
חשוב לשים לב כי הייעול בדואר גם מטיב עם כ 250 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים המייצרים מוצרים מתחומים שונים ומכרים אותם באמצעות חנויות מקוונות דרך פלטפורמות כמו  ETSY ' E BAY ועלי אקספרס ועוד  יצוא זה מהווה מנוע צמיחה חשוב לעסקים אלה שהולכים ומתבססים בארץ.


כדי להגדיל את הנוחות והביטחון ברכישות באינטרנט יצרה  רשות הדואר גם כרטיס נטען של בנק הדואר מבית ויזה העולמית המאפשר לרכוש בבטחה באינטרנט וגם בזמן נסיעות לחו"ל . הכרטיס מאובטח , טוענים בו סכום של כסף וניתן להשתמש לרכוש ולמשוך כסף במכשירים האוטומטים בחו"ל. חשוב להדגיש שהכרטיס אינו מקושר לחשבון הבנק כך שאין כאן חשיפה של פרטי החשבון וכך יש מניעה מהונאות בשימוש בכרטיס בארץ ובחו"ל. הכרטיס ניתן לטעינה חוזרת באמצעות סניפי הדואר השונים.  
אז ממליצה לכם להיכנס לאתר החדש של הדואר  תמצאו שם כל כך הרבה יעול , קדמה שיקצרו לכם תהליכים וגם תחסכו זמן וכסף - http://www.israelpost.co.il/  דואר ישראל 

6 תגובות:

 1. הכל נכון חוץ מהשטות שאין מכתבים,אולי אנשים לא כותבים מכתבים כמו פעם זה נכון אבל יש יותר מכתבים, כל הבנקים שולחים פי 2 ממה שהיו שולחים פעם ,יש חברות טלויזיה חברות אראי באין סו, ועוד מלא חברות ששולחות,אז בטח שיש מכתבים

  השבמחק
 2. שווה להציץ בגרף שצרפתי המדגים את ירידת כמות המכתבים לפי שנים.
  האמת אם הבנק שלך שולח לך כל כך הרבה דואר שווה לבקש להעביר את התכתובת למייל - זה אפשרי. מנסיון

  השבמחק
 3. כתבת יפה. נהניתי לקרוא. חוצמזה טוב לדעת ולשמוע שיש חידושים בדואר. במיוחד בעידן הזה שכל כך הרבה חבילות עוברות מחוץ לארץ לכאן אלינו. תודה רבה רבה

  השבמחק