יום שני, 1 בנובמבר 2021

קסם המיניאטורות – עולם קטן של איש גדול

 

האפשרות של לנסוע עם  הילדים לחופשה יכולה לקום או ליפול על משך הנסיעה. אם הייתי מספרת לכם שיש מקום ממש באמצע הדרך שעוד לא ביקרתם. מקום שבקיץ יש בו מזגן ובחורף חמים ולא יורד בו גשם והכי חשוב מקום קסום. מקום בו מותר לגעת , לשחק וגם להתנסות. הייתם קופצים על האפשרות – נכון?!

מוזיאון המיניאטורות המקסים " עולם קטן גדול " שייצר  משה זמטר ביוקנעם הוא המקום. על כביש 70 בפארק ההייטק של יוקנעם בקומה שנייה של מבנה אפור, במקום הכי לא צפוי ממוקמת פנינה אומנותית לילדים וגם למבוגרים.

משה זמטר ז"ל ( צלמה ענת אורלנד)
מוזיאון המיניאטורות נפתח לפני כחמש שנים בו קובצו כל יצירותיו המרגשות של משה זומר שלאחר שיצא לפנסיה התחיל ליצור עולמות קטנים ומיוחדים בחומרי גלם זמינים. בית מרקחת מיניאטורי, דגם של מוזיאון הלובר מצרפת, חנות הספרים שזכר מארץ מולדתו גרמניה, כנסת ישראל ועוד ועוד. משה ייצר עד גיל 97 ולפני מותו זכה לראות את יצירותיו המיוחדות מקובצות ומוצגות בחן רב במוזיאון.
כשנשאל משה מה מקורות ההשראה שלו ליצירותיו סיפר שהוא יוצר מזיכרונות ילדות , משחזר תמונות של מקומות מוכרים ומדמיונו הפורה. עולמות של פנטזיה צבעונית שהוא בורא לעצמו בראש.

את המוזיאון מפעילים ומשמרים שלושת ילדיו של משה, מנוהל ע"י הבת הקטנה ענת אורלנד שממש חייה את היצירה של אביה והינה אומנית בפני עצמה בתחום העץ. אורי זמיר ועדנה יהב, ילדיו הנוספים שניהם אמנים, ומעורבים בענייני המוזיאון כל אחד בתחומו.

הכול התחיל מספרת ענת כאשר אבא יצא לפנסיה ומצא בבית ווילון מקדו ישן ( כמו שהיה בזמנו כמעט בכל בית) כמו יקה טוב שלא זורק דבר מספרת ענת אבא התחיל לפרק את הווילון ובדק מה ניתן לעשות עם חלקיו. כאן התחיל כל הסיפור, הוא גילה שניתן לעצב את הקני הדרים וליצור מהם יצירות קטנות. ומכאן הכול כבר רץ לו קדימה. יצר מחומרים שונים – קליפות של פיסטוקים, חרוזי עץ ועוד ועוד . תהליך היצירה תמיד היה אצל משה גלוי ולצד כל מיצג שיצר הוא "מגלה" איך הוא נוצר – הפירות של צמח החובזה הופכות לפרחים , החרוזים שהופכים לבקבוקי תרופות בדגם בית המרקחת ועוד.

הכול התחיל מווילון מקדו יין

איך עושים בקבוק מחרוז
כשעוברים את פתחו של המוזיאון המיוחד נפתח בפני האורח מרחב מואר ומזמין שבו מוצגים בקופסאות זכוכית היצירות המופלאות של משה. במרכז החלל עומדת "עגלת שוק" עץ יפיפייה ומזמינה מלאה בחומרי יצירה המשמשים לסדנאות יצירת מיניאטורות במקום.

עגלת השוק בגודל מלא

מניטורת עגלת השוק 

מתחילים להסתובב בין המייצגים הקטנים והנשימה נעצרת לאחר סיבוב אחד ענת ניגשת ומסבירה איך הוא עשה את זה , איך משה ייצר את העולמות המושלמים ואז יוצאים מיד לסיבוב שני לראות ולהבין יותר את הקסם. ומתחילים במין חידון עצמי של זיהוי – איפה נמצא הכלב שקורא את הכיתוב ההפוך, מי מגלה ממה יצרו את הדמויות של החסידים ועוד ועוד.

ענת ממש חיה עם כל מבקר את החוויה של היצירה וההתרגשות. חולקת אתנו סיפורים מרגשים על היצירה של אביה וגם את הגעגועים אליו. "הוא היה הכי קשור ליצירה של המטבח של אמא שלו " היא מספרת אבל אהב את כל המיצגים – אי אפשר לאהוב "ילד" אחד יותר מאשר אחר – היא צוחקת.

פינת העבודה של ענת אורלנד במוזאון

ענת אורלנד

מוזיאון המיניאטורות "עולם קטן גדול" נמצא ברחוב הצמיחה 1, בפארק הייטק, יוקנעם. המקום פתוח בימים שני, שלישי וחמישי בשעות 14:00-11:00,  בשבתות 13:30-10:30, מחיר כניסה 30 שקל לאדם. במוזיאון מתקיימות סדנאות יצירה לילדים ולמבוגרים, לקבוצות וליחידים בתאום מראש. במהלך הסדנה המשתתפים לומדים להכיר את עולמו של משה זמטר מרכיבים מיניאטורות מחומרים טבעיים. מחיר הסדנה 100 שקל. כל האינפורמציה החשובה כאן.


חשוב !! לא פשוט למצוא את המוזיאון לכן על תתייאשו אם הוויז אומר שהגעתם ואתם לא מוצאים – דברו עם ענת מיד והיא תסביר ואם ניתן יהיה גם תעזור עם חניה לרכב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה